|
Iedereen kent de verhalen wel: die en die heeft een dikke vis gevangen, maar die was nooit zo groot als hij vertelde! Ook andere verhalen zijn bekend, van mensen die een dikke vis vangen, en dan wordt vervolgens een maand later diezelfde vis door een ander gevangen en dan blijkt deze vis 4cm korter te zijn! Ikzelf, maar ook Sean en Dick vangen wel eens een vis terug die we een jaar eerder vingen (of die iemand anders eerder ving) en dan is het vaak erg grappig om het verschil te zien.
Veel mensen die een snoek meten, proberen dit te doen met een duimstok, of zo’n los meetlint. Op deze manier kun je niet accuraat meten. Vaak ligt het meetlint over de vis en ontstaat er een bolling waardoor de vis langer gemeten word dan deze in werkelijkheid is. Onder de vis is het altijd een beetje gokken en veel gedoe. Ook neemt het meten extra veel tijd in beslag, wat helemaal niet nodig is! Ik wil wel even duidelijk maken dat het mij verder niet zoveel uitmaakt met die lengtes, maar als je meet… meet dan goed! In mijn ogen is de enige juiste manier van meten, met een meetplank! Het principe is kinderlijk eenvoudig, en het ding is in veel gevallen onverwoestbaar.
Mijn eigen meetplank heb ik gemaakt van trespa, in mijn ogen het mooiste materiaal voor de meetplank. Als je een vis vangt, is het verder simpel. Je legt de vis met zijn neus tegen het ‘blok’, oftewel het begin van de meetplank. Vervolgens eindigt de staart van de vis een stuk verderop op de meetplank, en tadaa! Accuraat gemeten. Je kunt de staart nog een klein beetje bewegen naar boven of beneden, maar steggelen is onmogelijk geworden. De vis is snel en veilig gemeten, en kan weer terug het water in. Hieronder voorbeelden van meetplanken. Er is geen standaard, je kunt er zelf eentje maken zoals je het zelf het prettigst vind! Ik houd wel van een lekker brede meetplank die tot 140cm loopt 

Deelbare meetplank, gemaakt door Rob van http://www.ro-qbaits.nl/index.html

Dezelfde meetplank, in volle glorie.

Rooblei op de plank bij Lucien. Zo kun je de vis snel en accuraat meten!

Dit is de plek waar het meten plaatsvind in de Tomasco van Lucien.
Nu zijn er al een heleboel mensen die een meetplank gebruiken, en als je lekker in de polder struint kan ik met voorstellen dat je dat apparaat ook niet mee neemt op de rug. Maar als je met de boot op pad gaat, of passief zit te vissen met dood-aas vanaf de kant, is het echt een uitkomst. Hopelijk heb je ideeen op kunnen doen na dit artikeltje!
Groeten,
Frans van der Putte
|
Aantal keer bekeken: 1524